Polenta predstavlja dober vir ogljikovih hidratov. Hitro je pripravljena in lahko jo je jesti, saj ne vsebuje nobenih večjih ali trdnih delcev. Kot taka je tako primerna za majhne otroke, starostnike in vse vmes. Ker pa je v naši prehrani pomembno tudi, da vnesemo dovolj beljakovin, smo tako pri Dietetik priporoča navdušeni nad polento, ki ji vkuhamo skuto.
Polento pripravimo po navodilih iz vrečke. Skuhamo jo v vodi, ki jo rahlo posolimo. Tik preden je skuhana, vanjo vmešamo nepasirano skuto. Od našega okusa je odvisno, ali jo bomo zdrobili ali pustili v večjih grudicah. Ko se skuta stopi, polento prelijemo v posodo, ki je primerna za peko v pečici.
Nato pa se začne naše ustvarjanje. Če polento prelijemo v več posodic, lahko obrok tudi z lahkoto prilagodimo okusom ostalih družinskih članov.
V osnovi pa: na ponvi prepražimo čebulo in zelenjavo ter dodamo meso po okusu ali pustimo obrok brezmesni. Jaz rada izberem na kocke narezan kuhan ali pečen pršut, včasih tudi piščanca. Od zelenjave pa navadno posežem po gobah, melancanih, papriki in tudi korenčku ali bučki. Odvisno od tega, kaj imam v hladilniku.
Pražimo toliko časa, da zelenjava spusti vodo, ki jo izparimo. Mešanico potresemo po polenti. Čez vse skupaj nato posujemo še malce parmezana in postavimo v ogreto pečico ter na 180 °C pečemo tako dolgo, da se parmezan stopi. Če bi raje posegli po manj slanem siru, lahko dod
Posodo vzamemo iz pečice in malenkost ohladimo. Če obrok potrebujemo "za sabo", pokrijemo s pokrovom in shranimo na hladno. Če pa ga pojemo takoj, lahko dodamo še malce rukole in češnjeve paradižnike. Jaz jih raje dodam sveže, lahko pa bi jih dodala že prej v pečico. Izbire so pravzaprav neomejene in kot taka je polenta vedno nekaj novega, da se je ne naveličamo (pre)hitro.
Če želimo lahko polento pretresemo v manjše glinene posodice. Tako bo naš obrok na mizi izgledal še lepše. 😀
Dober tek.